Calendar


July 2018                      Next Month > > >
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1234567
8910
1:00pm-2:00pm
Line Dancing Lesson AGB2


6:00pm-6:45pm
Easy Intermediate WCS with Andre in AGB3

6:45pm-7:30pm
Country Two Step with Andre in AGB3


7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3


8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
11
2:00pm-3:00pm
Standard Technique with Michal Chen - AGB2

12:00pm-1:00pm
Salsa with Pepe - AGB 3

1:00pm-2:00pm
Formation with Pepe - AGB 3





12
6:00pm-7:00pm
Latin Technique with Vasily Anukin - AGB2



7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3

8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
13
8:00pm-12:00am
Ballroom Party with USA Dance - AGB1

8:30pm-1:00am
LaMilonga Party with Luis - AGB2
14

4:00pm-6:00pm
Private Group with Monica - AGB2


7:30pm-1:00am
La Noche del Tango Party with Luba - AGB2
15
2:00pm-3:00pm
Cumbia/Bachata with John Lopez - AGB3

3:00pm-3:45pm
Cha-Cha 1 with John Lopez - AGB3

3:45pm-4:30pm
Cha-Cha/Swing w/ John Lopez AGB3


4:30pm-6:00pm
Beg/Int Argentine Tango with Marcelo - AGB2

7:30pm-0:00am
Folk Dancing Party - AGB1
16
12:00pm-1:00pm
Bachata with Pepe - AGB2

5:00pm-6:00pm
Kids Salsa Team w/Pepe - AGB2

6:00pm-7:00pm
Latin Technique with Dmitry Kuriakin - AGB2






9:00pm-11:00pm
Practice Milonga with Jason - AGB2

17
1:00pm-2:00pm
Line Dancing Lesson AGB2


6:00pm-6:45pm
Easy Intermediate WCS with Andre in AGB3

6:45pm-7:30pm
Country Two Step with Andre in AGB3


7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3


8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
18
2:00pm-3:00pm
Standard Technique with Michal Chen - AGB2

12:00pm-1:00pm
Salsa with Pepe - AGB 3

1:00pm-2:00pm
Formation with Pepe - AGB 3





9:00pm-12:02am
Salsa/Bachata/Zook Party with Luis - AGB1,2,3

19
6:00pm-7:00pm
Latin Technique with Vasily Anukin - AGB2



7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3

8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
20
8:00pm-12:00am
Ballroom Delight Party with Doreen - AGB1

9:00pm-1:00am
LaMilonga Party with Luis - AGB2
21

4:00pm-6:00pm
Private Group with Monica - AGB2

6:15pm-11:00pm
The Christian County Round-Up's - AGB1

8:00pm-12:00pm
Salsa & Latin Dance in AGB2
22
10:00am-10:45am
Int. Hustle with Michele Adams - AGB2

10:45am-11:30am
IIntermediate WCS with Michele Adams - AGB2

11:30am-12:15pm
Intermediate Night Club 2 Step with Michele Adams - AGB2

1:00pm-1:45pm
Beginning WCS 1-2 with Andre C- AGB3

1:45pm-12:30pm
CW 2 Step 1-2 with Andre C- AGB3

2:00pm-3:00pm
Cumbia/Bachata with John Lopez - AGB3

3:00pm-3:45pm
Cha-Cha 1 with John Lopez - AGB3

3:45pm-4:30pm
Cha-Cha/Swing w/ John Lopez AGB3


4:30pm-6:00pm
Beg/Int Argentine Tango with Marcelo - AGB2

6:00pm-7:00pm
Latin Technique with Dmitry Kuriakin - AGB2


7:30pm-12:00am
Folk Dancing Party - AGB1
23
12:00pm-1:00pm
Bachata with Pepe - AGB2

5:00pm-6:00pm
Kids Salsa Team w/Pepe - AGB2






9:00pm-11:00pm
Practice Milonga with Jason - AGB2

24
1:00pm-2:00pm
Line Dancing Lesson AGB2


6:00pm-6:45pm
Easy Intermediate WCS with Andre in AGB3

6:45pm-7:30pm
Country Two Step with Andre in AGB3


7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3


8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
25
2:00pm-3:00pm
Standard Technique with Michal Chen - AGB2

12:00pm-1:00pm
Salsa with Pepe - AGB 3

1:00pm-2:00pm
Formation with Pepe - AGB 3





26
6:00pm-7:00pm
Latin Technique with Vasily Anukin - AGB2



7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3

8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
27
8:00pm-12:00am
Ballroom Party with Ed VanOrnum - AGB1

9:00pm-1:00am
LaMilonga Party with Luis - AGB2
28

4:00pm-6:00pm
Private Group with Monica - AGB2

8:00pm-12:02am
Salsa/Bachata/Zook Party with Mario - AGB1,2,3
29
10:00am-10:45am
Int. Hustle with Michele Adams - AGB2

10:45am-11:30am
IIntermediate WCS with Michele Adams - AGB2

11:30am-12:15pm
Intermediate Night Club 2 Step with Michele Adams - AGB2

1:00pm-1:45pm
Beginning WCS 1-2 with Andre C- AGB3

1:45pm-12:30pm
CW 2 Step 1-2 with Andre C- AGB3

2:00pm-3:00pm
Cumbia/Bachata with John Lopez - AGB3

3:00pm-3:45pm
Cha-Cha 1 with John Lopez - AGB3

3:45pm-4:30pm
Cha-Cha/Swing w/ John Lopez AGB3


4:30pm-6:00pm
Beg/Int Argentine Tango with Marcelo - AGB2

6:00pm-7:00pm
Latin Technique with Dmitry Kuriakin - AGB2


7:00pm-12:00am
Folk Dancing Party - AGB1
30
12:00pm-1:00pm
Bachata with Pepe - AGB2

5:00pm-6:00pm
Kids Salsa Team w/Pepe - AGB2






9:00pm-11:00pm
Practice Milonga with Jason - AGB2

31
1:00pm-2:00pm
Line Dancing Lesson AGB2



7:30pm-8:15pm
Beg, Salsa 1 with John Lopez - AGB3


8:15pm-9:00pm
Beg, Salsa 2 with John Lopez - AGB3
    

Home | Directions | Gift Certificates | Contact Us


CALENDAR | PARTIES | WORKSHOPS | PRICING | WEDDINGS | CHILDREN | RENTALS | INSTRUCTORS | WHAT’S NEW | BOUTIQUE

PRIVACY POLICY OF USE

Copyright@2016 Avant Garde Ballroom